Analist: Bu 2 Altcoin için Hala Fırlama Potansiyeli Var!

Bitcoin bu hafta 72.000 doların üzerine çıktı. Bu da kripto para piyasasını rekor seviyelere taşıma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre, bu olumlu tabloya rağmen, bazı altcoin projeleri için hala ‘short squeeze’ olasılığı var. BU bağlamda analist, ‘short squeeze’ potansiyeli olan 2 altcoin paylaşıyor.

CoinGlass, bu 2 altcoin için ‘short squeeze’ ihtimali gösteriyor

Esasen ‘short squeeze’, ‘long squeeze’in tam tersidir. Short pozisyonlar seri bir şekilde likide edildiğinde gerçekleşir. Traderlar short pozisyon açtığında, balinalar ve piyasa yapıcılar için hedef haline gelebilecek yukarı yönlü likidite havuzları yaratırlar. Eğer fiyat hızla yükselerek bu likidite havuzlarına ulaşırsa, platform bu pozisyonları likidasyon yoluyla kapatmaya zorlar. Kapanışlar, yatırımcıları dayanak varlığı satın almaya zorlayarak daha fazla talep yaratır. CoinGlass verileri çoğu kripto paranın kısa vadede kısa süreli düşüş potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Ancak, 2 altcoin için ‘short squeeze’ potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor.

İlk sıradaki altcoin: Cardano (ADA)

Cardano ‘short squeeze’ için güçlü bir potansiyele sahip en iyi birkaç kripto para biriminden biri. Bunun nedeni, ters yönde çok fazla olmasa da yukarı yönde anlamlı likidite havuzlarına sahip olması. Özellikle, ADA geçen hafta bir ‘long squeeze’ yaşadı. Boğa eğilimli traderlar 0,55 dolar bölgesine büyük bir düşüşle tasfiye oldu. Ayı traderlar karşı benzer bir olay Cardano’nun tokenını 0,8 doların üzerine çıkarabilir.

ADA aylık tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Esasen, önceki hareket kripto para yatırımcılarını muhtemelen short pozisyonlar açmaya teşvik etti. Bu hareket devam ediyor ve son 24 saat içinde 555,86 milyon dolarlık short pozisyon açıldı. Cardano’nun türev piyasasındaki günlük hacminin %52,95’ine hakim olan ADA, 0,732 dolardan işlem görüyor.

ADA türev piyasa verileri. Kaynak: CoinGlass

İkinci sırada Ripple (XRP) var

Benzer şekilde XRP, Cardano’dan önemli ölçüde daha düşük olmasına rağmen, ‘short squeeze’ için kalan likiditeye sahip birkaç kripto para biriminden biri. Bu bağlamda, XRP tokenı mevcut fiyatından 0,66 dolar seviyesine doğru bazı ilgili short likidasyonlara sahip.

XRP aylık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, açık faizin en önemli yoğunluğu aşağı yönlü. ADA’nın aksine, XRP’nin çöküşü büyük bir likidite havuzunu 0,51 dolara kadar likide etmeye yetmedi. Dolayısıyla, bu bölge ilerleyen günler için hala olası bir hedef teşkil ediyor. Bununla birlikte, 0,66 dolara kadar kısa bir düşüş daha fazla long pozisyonu teşvik edebilir, aşağı yönlü likidite havuzunu ve 0,5 dolara kadar bir satışta gelecekteki ‘long squeeze’ olasılığını artırabilir. Şu anda XRP 0,63 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Özetle, bu iki altcoin için bir ‘short squeeze’, ADA ve XRP için sırasıyla %9,5 ve %4,75 kazançla sonuçlanabilir. Bununla birlikte, Bitcoin yükselmeye devam ederse, her iki tokenin bu beklentileri aşması mümkün.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x